Zaujímavé fakty o pretekárskych hviezdach Opel na Grand Prix Oldtimer: čo potrebujete vedieť

Motoršportové dedičstvo automobilky Opel sa naživo ukáže na 43. ročníku Veľkej ceny klasických automobilov AvD (Automobilclub von Deutschland) od 7. do 9. augusta na Nürburgringu.

Automobilka so sídlom v Rüsselsheime predstaví súťažné autá vyrobené pred viac ako 50 rokmi, ako aj autá Grand Prix spred prvej svetovej vojny, ako aj historické a moderné cestovné modely.

  1. Pred 40 rokmi: Opel Ascona A a Walter Rehl vyhrali prvú rely majstrovstiev sveta.
  2. 50 rokov: esá v rely od Opel Kadett A po Opel ADAM R2.
  3. Ako pred 100 rokmi: autá Opel na Grand Prix sú stále v skvelej kondícii.

Počas pretekárskeho víkendu na legendárnom Eiffelovom okruhu sa Kadett A, Ascona A, Kadett C GT/E a Kadett E GSi pripoja k novému GTC OPC z Marathon Championship (VLN) na predvádzacie zájazdy. Opel Rekord C, špeciálna verzia s výkonom 150 k a súčasťou predstavenia budú aj dve dvere cestovných áut skupiny 5 z roku 1968 s nezabudnuteľným názvom Black Widow. Keď títo fanúšikovia pretrvajú, budú stredobodom pozornosti verejnosti v rámci prehliadky značky Opel (http://www.opelbook.ru/sk) v novom paddocku. Na výstave sa predstaví aj nový víťaz juniorského šampionátu FIA ERC, šampión rally Emil Bergvist s ADAM R2.

Slávna éra v rally šampionáte: konzistentnosť v amatérskych pretekoch, úspechy na najvyššej úrovni

Slávna história rally pretekov Opel začala modelom Kadett A. Začiatkom 60. rokov minulého storočia súkromní jazdci skutočne objavili športový potenciál 40-koňového modelu Kadett A. a zúčastnili sa rally a maratónskych pretekov. Kadett druhej generácie posilnil pozíciu Opla v amatérskych pretekoch a zároveň uviedol značku do veľkej arény motoristického športu. Opel Kadett B Rallye Coupé od slávneho švédskeho jazdca Andresa Kulanda, ktorý sa na výstave tiež ukáže, je výrazom vtedajšej éry rely. Jeho nástupcom v rally športe bol Kadett C GT/E. Walter Röhl so spolujazdcom Jochenom Bergerom sa v roku 1976 zúčastnil Majstrovstiev sveta v rely v žlto-čiernom Kadette. V roku 1986 ho nasledoval Kadett E s predným náhonom, ktorý je blízky sériovému modelu skupiny A. V roku 1989 vyhrali Sepp Haider a Ferdy Hinterleitner Majstrovstvá Nemecka v rely na vozidle Kadett GSi s výkonom 220 k. — ktorý je tiež súčasťou kolekcie Opel Classic.

Okrem kompaktnej Ascony A to bol aj úspech: v roku 1974 sa Walter Rehl a Jochen Berger stali s Asconou A majstrami Európy a v roku 1975 vyhrali Rally Acropolis, čím Opel získal prvé víťazstvo značky v novom svetovom šampionáte v rely. . Pôvodná Röhlova Ascona A na Oldtimer GP bude hviezdou pódia značky Opel. Dnes, 40 rokov po víťazstve na Rally Akropolis, ADAM R2 pokračuje v tradícii majstrov Európy v asfalte a štrku, zatiaľ čo GTC lieta po asfalte legendárneho severného oblúka Nürburgringu v rámci OPC Brand Championship.

Dlhá história pretekárskeho okruhu: Opel preteká už od roku 1903

Tri pretekárske autá boli mostom medzi dnešným GTC OPC a zrodom motoršportu v Rüsselsheime. Opel Motorwagen 9/10 PS «System Darracq», repasovaný Opel Classic, pretekal na trati v roku 1903 s Fritzom Opelom jazdiacim v triede II «Light» (pre autá do 10 k). na dostihovej dráhe Niederrad v nemeckom Frankfurte. Pôvodná Grand Prix Opel pochádza z roku 1913. Tento predchodca dnešných monopostov Formuly 1 je high-tech výtvorom tej doby a obsahuje 4,0-litrový, štvorvalcový, 16-ventilový motor (inverted-V) s vačkovým hriadeľom v hlave poháňaným vertikálnym hriadeľom. Zelené pretekárske auto Opel z roku 1914 s 12,3-litrovým motorom a výkonom 260 koní. je vyjadrením najvyšších úspechov vo vývoji automobilov Grand Prix v Rüsselsheime. Všetky tieto ikonické vozidlá ožijú na Grand Prix 2015 Oldtimer na Nürburgringu novým životom.

Советуем прочитать
Оставить комментарий

Добавить комментарий

Имя:

E-mail:

Капча загружается...