Kto był wynalazcą crossovera i kiedy wprowadzono pierwszy model

Crossover to słowo pierwotnie w języku angielskim, które oznacza „kombinację, mieszaninę dwóch rzeczy” lub dosłownie „coś, co przecięło się po drugiej stronie”, tj. który próbuje zrobić dla niego coś nietypowego.

Zwykle jest to samochód zbudowany na platformie samochodu, który wygląda jak model terenowy, ale nie ma możliwości terenowych prawdziwego SUV-a.

W 2002 roku zespół 25 pracowników Nissana z działów planowania, inżynierii, projektowania i rozwoju biznesowego rozpoczął 12-miesięczny projekt w centrum technicznym firmy w Japonii, aby opracować następną generację Nissana Almera (historia modelu). Wstępnie pomyślany jako nieco większy niż poprzednia generacja, powinien konkurować z Seatem Alteą i VW Golfem Plus.

Około dziewięć miesięcy później zespół doszedł do wniosku, że nowy model nie jest opłacalny i nie zawiera innowacji, które Nissan chciał wprowadzić lub których klienci oczekiwali od wiodącego producenta samochodów.

Tak powstała pierwsza generacja Qashqai – pierwszego crossovera, jaki kiedykolwiek trafił na rynek. „Ukierunkowane ankiety wśród klientów, które przeprowadziliśmy z nabywcami SUV-ów i potencjalnymi nabywcami, zidentyfikowały szereg wad tradycyjnego SUV-a, które okazały się główną przeszkodą do pokonania – zwłaszcza ekonomiczność, słaba jakość wnętrza, hałas w kabinie, zbyt duża zwrotność. przekonać firmę, że możemy usunąć niektóre z tych przeszkód, wykorzystując najlepsze cechy rodzinnego hatchbacka i dodając elementy SUV-a, które są najbardziej atrakcyjne dla kupujących”. zrodziła pomysł pierwszego znanego nam dziś crossovera” – wspomina japońska firma.

Następnie następuje okres testów i testów porównawczych, aby umożliwić zespołowi ocenę możliwości zbudowania pojazdu, który nie różni się od X-Trail (opis pojazdu), ale oferuje komfort i koszty eksploatacji samochodu osobowego ograniczone do zasięgu działania rodzinnego hatchbacka.

Zaprojektowany początkowo wyłącznie na rynek europejski, inżynierom z Europejskiego Centrum Technicznego Nissana w Cranfield w Wielkiej Brytanii powierzono zadanie opracowania koncepcji tego, co ostatecznie stało się Nissanem Qashqai pierwszej generacji.

Pomysł był bardzo prosty — wziąć tradycyjny model SUV-a i uczynić go tańszym, bardziej zwrotnym i bardziej kompaktowym. Tak narodziło się podejście Trois3 Fusion. Najwyższa pozycja kierowcy” – mówi japońska firma.

Wysokie położenie podłokietników, wysokie boki i konfiguracja konsoli środkowej w stylu hatchbacka sprawiły, że zorientowane na kierowcę wnętrze Nissana zadowoli właścicieli hatchbacków, a także atrakcyjność nowego, innowacyjnego modelu Nissana.

Qashqai został zaprezentowany jako model koncepcyjny na Salonie Samochodowym w Genewie w 2004 roku i zebrał mieszane recenzje. media motoryzacyjne niechętnie akceptowały fakt, że istnieje rynek zbytu dla nowego rywala Nissana – i nie tylko dla nich.

Podczas zimowych testów w pomieszczeniach w styczniu 2006 roku w Finlandii, za kołem podbiegunowym, niektóre media miały okazję po raz pierwszy przetestować nowy koncept, uznając jego wyjątkową lokalizację. Jednak szybko poruszyli kwestię napędu na 4 koła o stosunkowo niskim zasięgu w zakresie, który uznano za jeden z wyróżników na tle konkurencji.

Nowy Nissan Qashqai został zaprezentowany światu podczas Salonu Samochodowego w Paryżu w 2006 roku i trafił do sprzedaży w lutym 2007 roku. Pomimo początkowej powściągliwości stał się najbardziej udanym modelem w 80-letniej historii Nissana. Do końca 2007 roku Nissan sprzedał już prawie 100 000 modeli Qashqai w Europie, a teraz, osiem lat później, na całym świecie sprzedano ich ponad 2,6 miliona.

Советуем прочитать
Оставить комментарий

Добавить комментарий

Имя:

E-mail:

Капча загружается...